30
Sier
09

Der Spiegel: Jak bezpieczna jest szczepionka przeciw świńskiej grypie?

Der Spiegel: Jak bezpieczna jest szczepionka przeciw świńskiej grypie? Tłum. Piotr Bein,   3  Sie,2009

W GSK w Dreźnie pracuje się nad szczepionką

W GSK w Dreźnie pracuje się nad szczepionką

Reporterzy Spiegla przyjrzeli się sprawie. Wnioski nie są tak optymistyczne, jakby sądzić ze sporadycznych doniesień polskiej prasy. Oto urywek, całość na [www.spiegel.de/international/germany/0,1518,640853,00.html ].

Objawy świńskiej grypy mogą zwykle być łagodne, lecz w wyścigu do zapobieżenia pandemii, przedstawiciele służby zdrowia i firmy farmaceutyczne planują szczepienia milionów Niemców nową, mało wypróbowaną szczepionką. […] Przedstawiciele popadli w rodzaj histerii medialnej, typowej dla letniego sezonu ogórkowego.
Dzień w dzień np. wielkonakładowy niemiecki “Bild” relacjonuje, ilu urlopowiczów zaraziło się świńską grypą na Majorce, najprawdopodobniej podczas upajających wymian wirusów nad wiadrami sangrii. Typowy nagłówek to: “Świńska grypa: wirus szaleje!? “.  Nagłówki dają wyniki. Na wschodnim skraju regionu Lüneburg Heath w północno-środkowych Niemczech, lekarz Heinz Jarmatz dostaje około 20 zapytań dziennie od nerwowych pacjentów, którzy chcą wiedzieć, czy jest już szczepionka przeciw tej grypie. Jarmatz przewiduje, że jak tylko szczepionka ukaże się, to “zobaczymy prawdziwy pęd, żeby ją dostać”.
Czy szczepionka jest zagrożeniem dla zdrowia? […] Czy w ogóle jest rozsądne dać się zaszczepić jak najszybciej tą rzekomo ochronną szczepionką? Czy jest ona naprawdę bezpieczna? Czy może sama stwarzać jakieś zagrożenie?
Aby uniknąć oskarżeń o brak działań, przedstawiciele służby zdrowia w rządzie przygotowują kampanię szczepień, nie mającą precedensu jeśli chodzi o zakres. W ub. piątek ministrowie zdrowia poszczególnych landów w Niemczech zamówili 50 dawek szczepionki u giganta farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK). Lecz rządowe plany nie przewidują normalnego programu prób i testowania szczepionek aplikowanych milionom Niemców celem zwalczenia wirusa grypy sezonowej *.
Zastosowane będą nowe procesy produkcyjne oraz nowe dodatki na wzmocnienie systemu immunologicznego. Poza tym serum w szczepionce przeszło unikalny proces przyśpieszonej atestacji przez European Medicines Agency (EMEA) w Londynie. “Mamy do czynienia z doświadczeniem na wielką skalę, przeprowadzanym na ludności Niemiec”, ostrzega Wolfgang Becker-Brüser, wydawca profesjonalnego magazynu ‘arznei telegram’, który krytykuje przemysł farmaceutyczny. To podejście wydawało się uzasadnione, kiedy opracowywano plany masowych szczepień. W 2004 roku naglowki prasowe opanował nowy typ ptasiej grypy-zabijaki H5N1. Wtedy wiadomo było, że zachorowanie kończy się śmiercią 60 procent zakażonych. Na szczęście okazało się, że choroba jest (jeszcze) mało zaraźliwa pomiędzy ludźmi. Ale jeśli wirus ptasiej grypy zmutuje się, może powstać patogen, który roznosi się szybko i jest niezwykle śmiertelny. Gdy do tego dojdzie, przyspieszone szczepienia byłyby lepsze niz żadne, pomijając wszystkie przeciwwskazania **.
Wirus świńskiej grypy H1N1 nie okazał się równy tamtemu z 2004 r. Chociaż na świńską grypę zmarło wg. oficjalnych danych ponad 1100 osób do piątku, większość ofiar to ludzie z uprzednim złym stanem zdrowia, nieraz poważnym. Kobiety w ciąży również wydają się być wśród szczególnie zagrożonych. Jednak w przeważającej części przypadków objawy świńskiej grypy są w oczywisty sposób łagodne. […]
Jeśli przebieg świńskiej grypy pozostanie łagodny jak dotąd, nie będzie potrzebny program masowych szczepień, mowi Matthias Gruhl, szef wydziału zdrowia publicznego w Bremie. Wg Gruhla, który bierze udział w przygotowaniach do pandemii, wszystkie wysiłki bazują “na założeniu, ze nadchodzi druga, o wiele bardziej poważna fala świńskiej grypy”. Według niego nie ma jednak oznak, że tak się faktycznie stanie. Wielu medyków podziela obiekcje Gruhla. “Państwa powinny dokładnie ocenić zagrożenia i korzyści przyśpieszonej atestacji szczepionek H1N1″, pisze obecne wydanie brytyjskiego magazynu medycznego “Lancet”, tym bardziej, że choroba ma dotychczas łagodny przebieg i większość pacjentów w jest zdolna w pełni się wyleczyć. “Autorzy w ‘Lancet’ szczególnie podkreślają uproszczoną procedurę atestacji wprowadzoną w Europie specjalnie dla szczepionek przeciw pandemii, procedurę która pozwala producentom wnioskować o zatwierdzenie tzw. ‘zastepczych’ szczepionek przed nadejściem pandemii.
Kiedy pandemia zaczęła sie, były do dyspozycji cztery tego rodzaju szczepionki. Teraz wystarczy zastąpić typ “zastępczy” biezącą odmianą wirusa pandemicznego, co pozwoliłoby na atestacje w krótkim okresie czasu. Przyśpieszona procedura eliminuje badania bezpieczeństwa szczepionki przeznaczonej do masowych szczepień.
———————–
* W lutym br. Baxter posłał swą śmiercionośną szczepionkę z nalepką “grypa sezonowa” także do Niemiec.
** Np. ostrzeżenie od dra True Ott, że w szczepionce przygotowanej dla państw UE jest wirus ptasiej grypy, który może połączyć się z wirusem świnskiej grypy w prawdziwie pandemiczna chorobę.

źródło: grypa666.wordpress.com
Reklamy

0 Responses to “Der Spiegel: Jak bezpieczna jest szczepionka przeciw świńskiej grypie?”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: